KRISTALLIDE AKTIVEERIMINE JA DEAKTIVEERIMINE EHK AKTIIVSED VS. PASSIIVSED KRISTALLID

Ehted, mis on haaranud maailma oma lummusesse- II UUDISKIRI

 

Läheks õige teekonnale läbi India tormilise ajaloo viimase 500 aasta jooksul. See teekond jutustab loo, mis hõlmab ilu, mõrva ja impeeriumi tõuse ja langusi. Me vaatleme sügavat ajalugu ja India ehete disaini ja tähendust.

Nagu tee kasvatamine ja õukondlikud tantsurituaalid, on ehted olnud tuhandeid aastaid India poolsaare lahutamatu osa. Ja meie teekond näitab, et India ehteid kasutati lõpmatult keerulisemal moel kui pelgalt enese dekoreerimiseks: see toimis nagu sotsiaalne tähistaja, kindlustuspoliis, talisman, diplomaatiline kõnekaart ja vahel isegi vahend ja motiiv mõrvaks. India ehete ajalugu on suurel määral iseenesest riigi ajalugu.

Lugu India vaimustusest vääriskaunistuste vastu algab 5000 aastat tagasi Induse orus, ajal mil Hindu eeposed Rāmājana ja  Mahābhārata kirjutati. Enamik dekoratiivseid ehteid tollest varasest perioodis ei olnud tehtud mitte metallist, aga hoopis niidile aetud helmestest, mis oli põimitud kokku konfiguratiooni, kuid vaatamata nendele lihtsatele varasematele ehtele, India ehted olid saamas palju keerulisemaks oma stiililt ja tähenduselt.

 

Mogulite Kuldne Ajastu

 

Mogulite keisrite saabumisega 16.sajandil hakkas India ehete niinimetatud Kuldne Ajastu. Mogulid, vallutajad Kesk-Aasiast, tõid endaga kaasa nii tehnilised teadmised, mida on vaja vääriskivide seadmisel, kui ka meelekindluse tsementida oma hiljuti omandatud võim, esitledes ja näidates oma ekstravagantset rikkust.

Väärismetallid ja kalliskivid muutusid mooduseks, kuidas Mogulid tähistasid „ jumalikku õigust valitseda ja näitasid nende laitmatut sotsiaalset saatust“. Selleks nad väljastasid erinevaid Toreduslikke Seadusi, määruseid, mis lubasid ehete kandmise vaid valitsevale klassile ning kinnitas ehete kõrge staatuse India ühiskonnas.

 

Ka tänapäeval määravad ehted Indiast staatust ja varalist jõukust, sotsiaalset kohta ühiskonnas ning piire. Kuldehetel, mis on kaunistatud kalliskividega, on tugev sotsiaalne väärtus ja see täidab sotsiaalseid funktsioone festivalidel ja pidustustel. Eriti olulised on kuldehete kandmine ja kinkimine India pulmades, kullast ehted on midagi, mida pärandatakse põlvest põlve edasi ja millel on isegi teistmoodi väärtus külakeses, kus inimesed elavad savist onnis, vahest on see ainuke vara (moodus, kuidas raha hoida ehk inveteeritakse kuldehtesse). Kuldehteid kannavad kõik, ka mehed, et näidata oma kohta nähtamatus kastisüsteemis. Seetõttu on vaeste inmeste ja madalama klassi inimeste seas levinud on ka kullaga kaetud vaskehted, mis oma töö "ära teevad".


India on maailma suurim kullatarbija. Indialased ostavad umbes 25% maailma kulla toodangustehk umbes 800 tonni igal aastal, enamjaolt tehakse sellest ehteid. India kodudes oli 2011. aastal 18 000 tonni kulda, mis moodustab maailma varudest 11%, koguväärtusega 740 miljardit eurot.

Samuti on India maailma suurim kalliskivide eksportija, 2015.a. seisuga ulatus ekspordimaht 22.4 billioni dollarini ehk 16.9% maailma kalliskive tuleb sealt.  

 

India teemandid: kadedus ja neetud

 

Kui on üks kivi, mis isoleerib India keerulised suhted juveelidega ja isegi maailma suhted Indiaga, siis see on teemant. Esimesed kaevandused Godvari jõe kaldal, Hyderabadi lähedal, nende varajane algus, näitas, et teemant hoiab unikaalset positsiooni  India kujuteldavas kultuuris.

Hindud uskusid, et teemantid tekkisid, kui välk tabas kive (sanskirit keeles nende nimi vajra, mis tähendab piksenoolt) ning jumal Khrisna pakkus oma väljavalitule Radhale teemantit, et peegeldada tema ilu kuuvalgel. Kividel usuti olevat võim ravida haigusi, kaitsta kandjat suremast lahingus ja samuti kaitsta kandjat mao salvamise, tule mürgi, varguste, üleujutuste ja kurjade vaimude eest.

Isegi kuni 19.sajandini, oli tavaline, et rikkad indialased lasid oma hambaid teemandi puruga katta, et hoiduda välgu löögist ja samal ajal vältida hambakaariest.

Sellegipoolest, hea õnne toomise kõrval, võivad teemandid tuua ka halba õnne. Koh-i-Noor, kui maailma suurim teemant, oli põhjus ja paljude kodanikuühiskonna kokkupõrgete sõjasaak Indias, enne, kui see „konfiskeeriti“ Briti Ida-India Kompanii poolt 1850.aastal ja esitleti kuninganna Viktoriale kui „kroonijuveeliks“, sümboolne India alistumine koloniaalvõimu all. Lootuse Teemant, mis oli varastatud Hindu jumalanna Sita kuju silmast, usutakse olevat neetud ja toob surma kõigile, kes kivi puudutavad.

Teemantit on sõnaotses mõttes India ajaloos kasutatud ka surma toomiseks. William Crooke,  Bengali Avaliku Teenistuse liikme kirjutis selgitas, et teemanttolm „arvatakse Lõuna Indias olevat kui kõige vähem valulikum ja kõige tõhusam ja eksimatum mürk. Seda hoiti viimase abinõuna ohu korral.“

Räägitakse, et killustatud teemantit kasutati ka Moguli ametniku mõrvamisel, kes mürgitati kildudega.

Usk vääriskivide ja – metallide metafüüsilistesse omadustesse  muidugi ei piirdunud vaid teemandiga, kullal ja hõbedal olid rahva arvates samuti olevat sümboolne tähendus. Hõbe oli seotud kuuga, samas kuld sümboliseeris päikest ja surematust; Veedade müütides on inimese elu väljunud kuldsest emakast või munast.

 

Naised ja India ehted

 

Ehetel on nii palju praktilisi kui ka vaimseid üleloomulike rakendusi. Naistele, kellel India seaduste järgi oli omal ajal vara omamine keelatud, toetusid oma ehetele nagu omamoodi kindlustuspoliisile lahutuse või lesestumise korral. Isegi täna, India naistele antakse ehteid seemnelisel ajal nende elus, eriti, kui nad abielluvad ja saavad  nad ehte, mida tuntakse kui stridhan ehk „naise rikkus“.

19.sajanadi lõpus ja 20.sajandi alguses hakkas India ehte disain neelama mõjutusi koloonia jõust. Disain arenes ja kultuuri narratiiv sai veel keerulisemaks, kui tuntud Euroopa juveliirid nagu Cartier hakkas looma maharajahsi, milles India mõjtused ja kivid, aga valmistatud Pariisis. Kultuuridevaheline mõjutus töötas ka teistpidi: Cartier`i kuulus „tuttii frutti“ stiil baseerus Lõuna-India lilleistel motiividel, mida sai täiendatud safiiride, smargadide ja rubiinidega.

 

India ehete lugu jätkub

 

Täna luuakse poolsaarel ka väga kaasaegseid ehteid, kuigi Mogulite ajastu tehnikad ja traditsioonid on siiani nähtavad, oskused on edasi antud ehtemeistrite peredes ühelt generatsioonilt teisele generatsioonile.

Neid käsitöölisi peetakse piisavalt olulisteks, et ületada India kastisüsteem: selle asemele, et nende koht määratleda nende staatuse või sünni järgi, peetakse ehtemeistreid kuuluvaks Vishwakarma seisuse kasti, termin on tuletatud Hindu mütoloogia jumaliku arhitekti järgi. Nii tihti kui ehted on olnud muutuste katalüsaatoriks India ajaloo 500 aasta koormale, see on ka paljuski katkematu side riigi minevikuga.

India ehte ja need disaini ajalugu on sama vana kui riik ise. Ehete stiil ja disain on omapärane, mitmekülgne ja isegi kohati ebatavaline, peegeldades kohalike naiste stiili ja kultuuri sügavust. Ja kuna India ehte disain on rikas, materjali valik lai ning kalliskividel on oma kindel koht ehtel, leiab iga naine endale midagi oma maitse järgi.

 

Urblingsi e-poes oktoobrikuus uued tulijad Indiast ja Eestist…

 

Juured- antiikse kunsti uuestisünd. India ehtedisainerite loodud hõbesõrmused, mis peegeldavad India ehte ajalugu. Rodokrosiidiga hõbesõrmus 58€ ja dendriit ahhaadiga hõbesõrmus 65€
 

 

Erakordne käsitöö- au ja kiitus meistrile ja generatsioonide pärandile. Hõbesõrmus Bumble bee/mesimumm jaspise ja karneooliga 43€

 

Alates oktoobri algusest on meiega litunud ehtekunstnik Kai Kubja, kelle imeilusat ja mitekülgset loomingut meil nautida ja soetada saate.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šikk pärand- rustikaalse Eesti. Kai Kubja hõbesõrmus „Silinder“ 90€.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiratsiooni saadud: theculturetrip.com

"India armastus“ - I UUDISKIRI

 

Ma alustaks seda kirja kusagilt kaugemalt, sealt alguse lähedalt…

Sattusin ühe enda reisikirja peale ja sealt voolas just see jõgi, mis mind täna on toonud teieni koos ehete, kivide ja vaimu täitva maailmaga.

„Ma just hiljuti laadisin oma „patareisid“ naeru, postiivsete emotsioonide ja mõtetega Indias. Minu sisemine päikseke sai pilgeni täis. See ei ole mu esimene kord Indias olla, kindlasti mitte ka viimane, ma lihtsalt jumaldan seda maad, olen ravimatult sõltuvuses sellest.

Selle kirjakesega püüan valgust heita India erinevatele nägudele tutvustamaks seda neile, kes alles otsivad kaardilt Indiat. On raske kirjeldada kogu Indiat lühidalt, aga ma püüan…

 

India ühe sõnaga: Seletamatu. See on rohkem bioloogia kui füüsika. India reisiplaanid algavad klassikalise segadusega- India või Mitte..on see mulle või kellelegi teisele. Juba Indiat külastanute jutustatud kogemused lisavad vaid õli tulle, igaüks suudab sind veenda mõlemas suunas, tõendite ja vasturääkivate faktidega Indiast. Jutte, mida mina isiklikult olen kuulnud ulatuvad sellistest lugudest, kus peale Indiasse maandumist juba järgmise tagasilennuga koju tullakse kuni selliste lugudeni, kus reisjad unistavad juba oma järgmisest reisit Indiasse olles oma esimese külastuse alguses alles. Ma olen kuuldud lugusid, et tõelise kultuurišhoki saavad inimesed hoopis siis, kui taas koju naasevad. 

See põnevus, mida reisija otsib „iidsest spirituaalsest Indiast“ on võrreldav Microsofti juhtiva töötajaga, kes külastab Indiat ärilisel eesmärgil. Mõlemad entusiastlikult kratsivad India sügelust, aga sajandi eri otsadest! See on unikaalne, kattuv ja takerdunud maastik- üks elab teises. India on ühelt poolt kinni ajaloos. Sina, turistina, lähed sinna kogema seda elavat minevikku. Ja teine on kaasaegne India, mis aitab sulle, kui resijale, kaasa, hõlbustades kogu su teekonda. India minevik põrkab kokku olevikuga keset teed. Sa oled tunnistajaks lõpututele meeliülendavatele vastuoludele. See on kõige lihtsam selgitus sellele hüsteerilisele kaosele, mis on Indias. Mees sõidab oma uhke uue Mercedesega ja laseb signaali mehele, kes istub oma vankris, mida veab lehm, et veenda teda valjult talle teed andma. See  pole mitte lihtsalt naljakas vaatepilt. See on tõeline pilt elust, mida sa koged India teedel.

 

India jätab kustumatuid muljeid, et tõesti kõike seda kogeda ja näha, pead sa jalutama ringi, hingama sama õhku nagu selle 14 miljonit elanikku, risti-rästi ületades nende radu, kõndima samu teid, tajuma vaateid, helisid ja lõhnu.

 

Minu tõeline armastus Indias on Goa….paradiis maa peal. Mu teine kodu maa peal, mu südame kiigutaja. Goa on pehme sissejuhatus meeliüledavasse India maailma. See on läänelikeim osariik, osaliselt tänu siin aastasadu valitsevate portugaallaste tõttu ja osaliselt tänu miljonitele turistidele. Sellegipoolest on Goa siiski parandamatult sarnane Indiaga- värviline, särav, religioosne, eksootiline ja salapärane- ja ma ei saa eitada, räpane.

Goa on vaba ja liberaalne, see on koht et jääda ja sa võid äkki leida tagasi tee iseendani. Armastuseni. Mis ka juhtus minuga, kui olin elus hetkes, kus rada enam valida ei osanud. Reis Goasse õpetab, kuidas iseennast võtta vähem tõsiselt. Õnn on hinge, vaimu ja keha positsioon. Goa õpetab kõige seda- kuidas elada oma elu lihtsalt, õnnelikult, iseendaga rahul ja ennast armastades, olles sõbralik ja abivalmis ka teiste suhtes.

See paradiis avastati 60-ndatel hipide poolt. Nad jooksid minema, põgenesid Lääneliku rahamaailma eest, Vietnami sõja õuduste ja Jumal veel teab, mille eest, otsides tõelist rahu-sadamat ja nad leidsid selle siit…

Goal on ka maine. Psühho trance, augustatud tütarlapsed, rave, voolav alkohol, uimastav hedonism. India must lammas, võluv ja võrgutav kui mis iganes…

Aga Goa on uskumatult omapärane- hääbuvad villad ja viilkatused ning üleküllav rohelisus. Goa pidevalt üllatab, olles häbematu ja tagasihoidlik samal ajal. Lõpuks paneb ta teid armuma oma eripäradesse.

Jaotatuna Põhja ja Lõuna Goaks, siis Põhja-Goa on pidude keskus. Siin ei küsi hingepidu vanust, meelelahutust leiavad siin kõik. Öised lõkked rannas, tantsupeod tähistaeva all, soojad ööd, rannashackid...ja taas hommiku saabudes sõbralikkust õhkavad kohalikud, mõnus tempo päeval, tänavad täis kauplejaid ja noori ja vanu ja turiste läbisegi. Populaarsed Põhja-Goa rannad sülelevad turiste ja kauplejaid. Ideaalne koht lösutamiseks, värske mahla joomiseks, vaadates kihisevat merd ja lasetes tuulel juukseid sasida..lubades endale hinge just seda õnnelikkuse, lihtsuse, olemise, armastamise vinet.

 

Lõuna-Goa on see koht, kus kõik kuurordid on ja see on kummaline koht. Lõuna on kuulus oma Ajurveeda ja tervisekeskuste poolest. Veelgi haljendavam kui Põhja-Goa, on see vähem rahvastatud ja rohkem maaelu väljaspool kuurorte. Väiksed külakesed, järved ja prahvatav paks rohelisus. Siin on hingematvad rannad..helesinine vesi, sädelevad, säravad, kutsuvad.

Goa on hinge kosutav. See särab tumerohelselt, palmisalud tee ääres looklemas ja asfaldile varjumustrid lisades, riisipõllud, mida valvavad vihmavarjudena kookosepuud.

 

 

 

 

 

Goa on õrn. Sellel on väikelinna muretu suhtumine ühendatuna globaalse lähenemisega. Niisiis, Goas on funky`d restoranid hõrgutavate merandidega, samas on seal ka kohalikud, kes häbelikult küsivad „Mis riigist..“ ja alati naeratavad sulle.

Sa saad valida oma Goa. See rõõmustab sind, võlub sind ja hoiab su tuju üleval. Sa oled naelutatud..naastes uuesti ja uuesti. Mõnus, pingevaba olemine...teekond iseendani… sügavamale, sügavamale.

Indiaga ei ole lihtne tutvuda, aga ta väärib iga hetke. Indiat ei ole lihtne armastada, aga tõeline armastus ei peagi lihtne olema.“

 

Ja see tõeline armastus India vastu tõi mind ka  pool aastat tagasi selleni, et Epp Petrone hõikas ülesse, et tema nii väga tahaks olla ühe ehtepoe varustaja, kes Indiast ehteid ja poolvääriskive tooks, sest tal on kirg India ja kristallide vastu ning ta meeleldi käiks seal, koguks oma kivilugusid ja kive ning kostitaks ka meie inimesi tooduga. Tal oli vaid poodi vaja. Ka mul oli India kõrval oma salakirg, ehted, müstilised kivid, vaimu rikastamise maailm…Nii sündis URBLINGS, (esialgu vaid) e-pood, mis müüb Indiast toodud poolvääriskividega ehteid ja annab kaubale kaassa ka killukese seda „India tunnet ja armastust“ 

Ja, et kõik oleks eriti täiuslik ja et meie armsad külastajad ka "Eesti armastust " kogeksid, sai loodud -Eriliste Ehete- ehk Eesti ehtekunstnike valikuga leht. Koondasime e-poodi kokku südamega ja oma enda kätega tehtud poolväärsikividest/vääriskividest ja muidu südamega loodud ehted. Kõik hingega ja hinnatud tegijad ühise loomeväega.

Ja siin ma siis täna olen, rullides lahti punase vaiba ja avades oma e-poe, millest õhkub armastust, elu ilu ja lihtsust, poolvääriskivide väge ning ehete ilu ja mis kõige tähtsam...teekonda, mis igalühel on omamoodi ja täitsa oma.

Ma tänan, et te sellel teekonnal minu rada ületate ja Urblings`i poe leidnud olete :)

Vääris- ja poolvääriskivide astroloogia 

SÕRMUSE SUURUS  ehk kuidas määrata oma sõrmuse suurus

Isiklik kristallidest talisman ehk milliseid kive kokku panna